Co na wypadanie włosów?

Nadmierne wypadanie włosów to powszechny problem dotykający ludzi w różnym wieku. Jest wiele przyczyn dolegliwości i chociaż częściej dotyczy mężczyzn, może występować również u kobiet, wpływając na wygląd oraz obniżenie poczucia własnej wartości. Odpowiednia pielęgnacja i nowoczesne metody leczenia mogą pomóc pacjentom zmagającym się z wypadaniem włosów, warunkiem jest jednak konsultacja u specjalisty i precyzyjna diagnostyka trychologiczna. Dowiedz się, co jest przyczyną wypadania włosów i czy są skuteczne metody zahamowania wypadania włosów i stymulowania ich ponownego wzrostu? 

Wzrost i wypadanie włosów

Cykl wzrostu włosa jest złożonym procesem, który przebiega w trzech głównych fazach: anagen, katagen i telogen. Faza anagenu jest okresem aktywnego wzrostu, podczas której włosy stają się dłuższe i mocniejsze, trwa 3-6 lat. Katagen to krótki okres przejściowy, trwający 1-2 tygodnie, w trakcie którego komórki ulegają stopniowej apoptozie, po którym włosy wchodzą w fazę wypadania – telogenu, który trwa 2-4 miesięcy. Włos w tej fazie stopniowo przemieszcza się w mieszku włosowym coraz bliżej powierzchni naskórka, aż ostatecznie wypada, a w jego miejscu w mieszku włosowym zainicjowany zostaje wzrost nowego włosa. Przyjmuje się, że fizjologicznie człowiek traci od 50 do 150 włosów w ciągu doby, które wypadają samoistnie oraz w czasie codziennej pielęgnacji (mycia, czesania). Jest to całkowicie naturalne zjawisko, które nie stanowi powodu do niepokoju. Jeśli jednak pacjent zauważa gwałtowniejszy przebieg zjawiska lub wyraźne przerzedzenie włosów, najprawdopodobniej ma do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów, które może stanowić wskazanie do konsultacji trychologicznej.

Czym jest nadmierne wypadanie włosów?

Nadmierne wypadanie włosów jest zjawiskiem przekraczającym standardowe parametry fizjologicznego cyklu odnowy włosa. Proces może prowadzić do zauważalnego przerzedzenia, a w bardziej zaawansowanych przypadkach do formowania się łysych obszarów.

W warunkach fizjologicznych każdy włos na skórze głowy przechodzi przez określony cykl. Zdarza się jednak, że pod wpływem określonych czynników faza życia włosów wyraźnie się skraca. Wówczas wiele z nich przedwcześnie przechodzi w fazę telogenu, co prowadzi do nadmiernego wypadania włosów. Zjawisko to może wymagać konsultacji z dermatologiem i badania trychologicznego (a w razie konieczności również badań laboratoryjnych), które pozwoli ustalić przyczynę problemu, ocenić dynamikę zmian oraz dobrać najodpowiedniejsze metody leczenia oraz pielęgnacji. Głównym celem terapii jest zahamowanie wypadania włosów oraz optymalizacja stymulacja mieszków włosowych do produkcji nowych włosów.

nadmierne wypadanie włosów

Przyczyny wypadania włosów

Wiele czynników może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów. W niektórych przypadkach zjawisko jest efektem złożonej interakcji różnych przyczyn. Można wśród nich wyróżnić:

 • predyspozycje genetyczne – np. łysienie androgenowe, czyli najczęstsza forma wypadania włosów, jest często dziedziczne i związane z wrażliwością mieszków włosowych na działanie określonych hormonów,
 • zaburzenia hormonalne – zmiany hormonalne występujące np. w trakcie ciąży, menopauzy czy w wyniku zaburzeń tarczycy mogą wpływać na cykl życia włosów,
 • niedobory składników odżywczych – niedożywienie lub zaburzenia wchłaniania mogą przyczyniać się do osłabienia włosów,
 • stres – nadmierne emocje, trudne przeżycia, może prowadzić do intensyfikacji procesu wypadania włosów,
 • czynniki środowiskowe – smog, promieniowanie UV, używki, nadmierne stosowanie produktów do stylizacji włosów (szczególnie słabszej jakości) czy częste farbowanie może niekorzystnie wpływać na skórę głowy i powodować wypadanie włosów, 
 • choroby i leczenie – niektóre choroby ogólne (np. niedoczynność tarczycy), miejscowe (np. łojotokowe zapalenie skóry głowy), lub przyjmowanie określonych leków (np. stosowanych w terapiach onkologicznych, obniżających cholesterol), mogą stanowić czynniki wpływające na mieszki włosowe i powodować utratę włosów.

Terapia przeciw wypadaniu włosów powinna być kompleksowa, uwzględniając zarówno leczenie przyczynowe, jak i objawowe.

Jak powstrzymać wypadanie włosów?

Utrata włosów to zjawisko, które może być wywołane przez szereg różnorodnych czynników, dlatego powstrzymanie wypadania włosów wymaga znalezienia podłoża problemu. Zdarza się, że przypadłość wynika z tymczasowych czynników etiologicznych, występuje w czasie rekonwalescencji po ciąży, zabiegu operacyjnym czy chorobie z wysoką gorączką (telogenowe wypadanie włosów), wówczas ustępuje samoistnie, a włosy zaczynają prawidłowo odrastać w ciągu kilku miesięcy. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach problem może być znacznie poważniejszy i prowadzić do nieodwracalnych zmian. Na przykład w łysieniu bliznowaciejącym stan zapalny skóry głowy powoduje bliznowacenia, które stopniowo uszkadzają mieszki włosowe. Dlatego niezwykle ważne jest szybkie podjęcie interwencji medycznej, pozwalające zahamować postęp choroby i zapobiegające dalszym uszkodzeniom.

Ponieważ nie jest możliwe samodzielne określenie przyczyn, w każdym przypadku wypadania włosów, szczególnie jeśli jest bardzo intensywne, należy skonsultować się ze specjalistą. Wykonanie badania trychologicznego u lekarza dermatologa i postawienie diagnozy umożliwia dobór metody leczenia pozwalającej powstrzymać wypadanie włosów.

Profesjonalne sposoby na wypadanie włosów?

Utrata włosów w ilości przekraczającej wartości fizjologiczne może być wskazaniem do konsultacji ze specjalistą dermatologiem, trychologiem, szczególnie jeśli pacjentowi zależy na powstrzymaniu procesu lub stymulowaniu odrostu włosów. Profesjonalne leczenie zawsze wymaga ustalenia przyczyn utraty włosów. W większości przypadków do postawienia diagnozy i określenia przyczyn wypadania włosów, wystarczające jest badanie trichoskopowe, ale u niektórych pacjentów konieczne może być poszerzenie diagnostyki o dodatkowe badania jak:  biopsja skóry głowy lub badania laboratoryjne pozwalające wykryć zaburzenia hormonalne, czy niedobory witamin.

Precyzyjne ustalenie podłoża problemu umożliwia podjęcie właściwych kroków terapeutycznych, takich jak odpowiednia pielęgnacja włosów, przyjmowanie preparatów farmakologicznych (np. suplementy diety, tabletki na wypadanie włosów), czy zastosowanie zabiegów na skórę głowy.

Zabiegi na wypadające włosy

W dziedzinie trychologii i dermatologii istnieje wiele specjalistycznych zabiegów przeznaczonych dla pacjentów zmagających się z problemem wypadających włosów. Do najbardziej efektywnych procedur należą:

Co stosować na wypadanie włosów u kobiet?

Problem nadmiernego wypadania włosów co raz częściej dotyczy również kobiet. Częstą przyczyną osłabienia włosów u kobiet są niedobory w organizmie, zaburzenia hormonalne (np. choroby tarczycy), a nawet zbyt intensywne zabiegi stylizujące czy fryzjerskie. Dlatego konieczne jest ustalenie przyczyny przypadłości, które pozwala na podjęcie decyzji dotyczących dalszego postępowania. W niektórych przypadkach zalecane są suplementy i witaminy, lub wyrównanie poziomu hormonów, w innych warto zastosować zabiegi na skórę głowy oraz specjalistyczne preparaty lecznicze i kosmetyki do pielęgnacji włosów.

Sposoby na łysienie androgenowe – co na wypadanie włosów u mężczyzn?

Łysienie androgenowe u mężczyzn wymaga podejścia, które skupia się na hamowaniu wpływu dihydrotestosteronu (DHT) na mieszki włosowe. Najczęściej stosuje się finasteryd, czyli doustny lek, który hamuje przekształcanie testosteronu w DHT, co może spowolnić proces wypadania włosów i przyczynić się do ich odrostu. Możliwe jest również zastosowanie minoksydylu, czyli leku o działaniu miejscowym, który poprawiając krążenie w okolicy mieszka włosowego, stymuluje wzrost włosów.

jak zaradzić na wypadanie włosów?

Dodatkowo warto skorzystać również z profesjonalnych zabiegów, które poprawiają mikrokrążenie i odżywienie skóry głowy i mieszków włosowych, takich jak oparte na czynnikach wzrostowych i komórkach macierzystych autologiczne zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego, fibryny bogatopłytkowej lub frakcji podporowo naczyniowej z tłuszczu, jak również zabiegów poprawiających odżywienie mieszków włosówych jak np. polinukleotydy. Dla osób z zaawansowanym łysieniem androgenowym rozwiązaniem może być również wykonanie przeszczepu włosów.

Co zrobić, żeby włosy nie wypadały – profilaktyka

Profilaktyka wypadania włosów obejmuje szereg działań i nawyków, które mają na celu wzmocnienie włosów i skóry głowy, a także zmniejszenie ryzyka problemów z wypadaniem włosów. Zaleca się holistyczne podejście, które obejmuje zarówno zmiany w stylu życia, jak i odpowiednią pielęgnację włosów, takie jak:

 • zbilansowana dieta i nawadnianie organizmu,
 • unikanie nadmiernego stresu,
 • delikatna pielęgnacja włosów,
 • ograniczenie zabiegów chemicznych i termicznych,
 • stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji,
 • unikanie ciasnych fryzur (np. koki, kucyki, dredy),
 • ochrona skóry głowy przed promieniowaniem UV,
 • regularne badania kontrolne i wizyty u dermatologa/trychologa.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące sposobów na wypadanie włosów.

Co robić, gdy włosy wypadają garściami?

Intensywne wypadanie włosów jest sygnałem ostrzegawczym wskazującym na potrzebę konsultacji z lekarzem dermatologiem. Może to być spowodowane przez różne czynniki, takie jak nadmierny stres, choroby, zaburzenia hormonalne lub niedobory żywieniowe. Ważne jest ustalenie przyczyny problemu, aby móc zastosować odpowiednie leczenie.

Czego brakuje w organizmie, gdy wypadają włosy - co brać na wypadanie włosów?

Wypadanie włosów może być związane z niedoborami takich składników jak żelazo, cynk, miedź, magnez, a także witaminy z grupy B, oraz D. W takich przypadkach pomocna może być odpowiednia suplementacja. Jednak przed zastosowaniem preparatu zaleca się konsultację z lekarzem i wykonanie badań.

Czego oznaką są włosy wypadające po chorobie?

Wypadanie włosów po chorobie może być związane z wystąpieniem wysokiej gorączki, stosowania określonych leków, czy stresem związanym z przebiegiem choroby lub pobytem w szpitalu. Zwykle jest to stan tymczasowy i włosy powinny odrastać po pewnym czasie. Jednak znacznie nasilone wypadanie włosów lub stan przedłużającego się wypadania włosów jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem dermatologiem.

Wypadają włosy - co zrobić i do kogo pójść?

Jeśli problem z wypadaniem włosów jest poważny lub trwa dłużej niż kilka tygodni warto skonsultować się z dermatologiem lub trychologiem. Specjalista może zdiagnozować przyczynę przypadłości i zaproponować odpowiednie leczenie.

Co pomaga na wypadanie włosów?

Skuteczność leczenia zależy od przyczyny wypadania włosów. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie badań diagnostycznych u specjalisty. Leczenie może obejmować zmiany w diecie, suplementację, odpowiednią pielęgnację włosów, jak również przyjmowanie leków oraz specjalistyczne zabiegi na skórę głowy.

Suplementy czy zabiegi - co na wzmocnienie włosów?

Suplementy mogą być pomocne w przypadku niedoborów żywieniowych, natomiast zabiegi, takie jak mezoterapia, peptydy biomimetyczne czy polinukleotydy, działają odżywiająco, poprawiają krążenie i stymulują mieszki włosowe i odrastanie włosów. W większości przypadków jednoczesne stosowanie suplementacji oraz zabiegów daje najlepsze rezultaty.

Co zrobić, gdy wypadają włosy u dziecka?

Wypadanie włosów u dzieci wymaga konsultacji z pediatrą lub dermatologiem dziecięcym. Może być to wynikiem różnych czynników, w tym infekcji skóry głowy, stresu, niedoborów żywieniowych lub chorób autoimmunologicznych. Ważne jest ustalenie przyczyny, pozwalające dobrać odpowiednią metodę postępowania.

Źródła:

 1. Nathan N., How Extreme Stress Causes Hair Loss, 2020
 2. Sinclair R., Hair Shedding In Women:  How much is too much?, 2015
 3. Randolph M., Tosti A., Oral minoxidil treatment for hair loss: A review of efficacy and safety, 2020Wolff H., Fischer T.W., Blume-Peytavi, The Diagnosis and Treatment of Hair and Scalp Diseases, 2016
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *