Łysienie u kobiet

Łysienie u kobiet, podobnie jak u mężczyzn, stanowi duże wyzwanie dla współczesnej dermatologii i trychologii. Lekko przerzedzone włosy mogą być jedynie przyczyną zmartwień, ale poważne łysienie u kobiety może wpływać na znaczące pogorszenie samopoczucia i obniżenie samooceny. Ustalenie przyczyny przypadłości i znalezienie odpowiedniej metody leczenia wymaga profesjonalnej pomocy oraz, często, holistycznego podejścia do problemu. Jakie są przyczyny wypadania włosów u kobiet i czym jest łysienie androgenowe?

Wypadanie włosów u kobiet

Wypadanie włosów u kobiet to problem, który może mieć różnorodne podłoże, zarówno fizjologiczne, jak i patologiczne. Przypadłość może wpływać na wygląd fizyczny, ale przede wszystkim może odbijać się na emocjach kobiety i jej postrzeganiu siebie. Utrata włosów u kobiet może być spowodowana wieloma czynnikami, takimi jak zaburzenia hormonalne (np. choroby tarczycy), predyspozycje genetyczne, choroby skóry głowy, czy nieodpowiednia pielęgnacja.

Fizjologiczna utrata włosów

Fizjologiczna utrata włosów jest naturalnym procesem. Każdy włos przechodzi przez trzy fazy: wzrostu (anagenu), przejściową (katagenu) i spoczynku (telogenu), po którym następuje wypadnięcie. Średnio każdego dnia tracimy od 50 do 100 włosów, co uznawane jest za normę. Zwiększona utrata włosów u kobiet może być sygnałem świadczącym o problemach zdrowotnych.

Łysienie androgenowe u kobiety

Łysienie androgenowe u kobiet, jest bardzo częstą przyczyną utraty włosów. Objawy łysienia androgenowego są bardzo charakterystyczne. U kobiet występuje przerzedzenie włosów na szczycie głowy, na przedziałku, w okolicy czołowej i/lub w okolicach skroniowych. Przyczyną przypadłości jest genetycznie uwarunkowana nadwrażliwość mieszków włosowych na obecne w naszym organizmie hormony-androgeny. Powoduje to zmniejszenie ilości rosnących włosów z mieszków włosowych oraz  zmniejszania się średnicy ich łodyg. Proces ten jest przewlekły, trwa latami i  bez wdrożenia odpowiedniego leczenia może doprowadzić do całkowitego wyłysienia szczytu głowy lub okolic skroni czyli zakoli.

z czego wynika łysienie u kobiet?

Telogenowe wypadanie włosów u kobiet

Telogenowe wypadanie włosów jest spowodowane przedwczesnym przejściem mieszków włosowych w fazę telogenu, co prowadzi do szybszego ich wypadnięcia, niż w naturalnym, prawidłowym cyklu życia włosa. Przypadłość może być związana ze stresem, ciążą, intensywnym odchudzaniem, wysoka gorączką podczas choroby lub przyjmowaniem niektórych leków. Włosy wypadają równomiernie, jednak szczególnie mogą przerzedzać się okolice skroniowo-ciemieniowe.

Łysienie plackowate u kobiet

Łysienie plackowate to choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe, powodując okrągłe, wyraźnie odgraniczone obszary utraty włosów. Ta przewlekła choroba zapalna ujawnia się zazwyczaj w młodym wieku (zwykle między 20. a 30. rokiem życia) i może dotykać skóry głowy oraz innych owłosionych części ciała.

Polekowe wypadanie włosów

Polekowe wypadanie włosów związane jest z przyjmowaniem określonych substancji leczniczych, które mogą prowadzić do osłabienia włosów lub uszkodzenia mieszków włosowych. Wzmożone wypadanie włosów wiąże się nie tylko z przyjmowaniem chemioterapeutyków w terapii onkologicznej, ale również niektórych środków antykoncepcyjnych, antydepresantów czy leków na nadciśnienie.

Jak zaczyna się łysienie – objawy u kobiet

Rozpoznanie wczesnych objawów łysienia u kobiet jest istotne ze względu na możliwość podjęcia terapii hamującej proces wypadania włosów (np. regulacja hormonów przy łysieniu androgenowym), przeciwdziałającej pogłębianiu się problemu i obniżaniu samooceny. Łysienie u kobiet może być spowodowane przez wiele czynników, dlatego może przybierać różne formy.

Pierwsze objawy łysienia androgenowego to np. przerzedzanie się włosów na szczycie głowy i rozszerzający się przedziałek. W przypadku łysienia telogenowego pacjentki zauważają nagły wzrost intensywności wypadania włosów, np. po ciąży, po silnym stresie. Włosy wypadają nadmiernie, np. podczas mycia, czy czesania. Przy łysieniu plackowatym na owłosionej skórze głowy (ale nie tylko) pojawiają się obszary skóry pozbawione włosów.

Zarówno charakterystyczne objawy łysienia androgenowego, jak i niespecyficzne wypadanie włosów u kobiet jest wskazaniem do konsultacji ze specjalistą dermatologiem.

Kobiece łysienie – przyczyny

Łysienie u kobiet może mieć wiele przyczyn. Często jest to złożony problem, który wymaga holistycznego podejścia, szczegółowej diagnostyki i odpowiedniego leczenia. Wśród najczęstszych przyczyn wypadania włosów u kobiet można wyróżnić:

  • zmiany hormonalne – nie tylko zaburzenia związane z zespołem policystycznych jajników (PCOS), ale również z ciążą, czy menopauzą,
  • predyspozycje genetyczne – dziedziczna tendencja do tzw. słabych włosów, wrażliwości mieszków włosowych na hormony-androgeny,
  • stres i styl życia – zarówno przeżycia emocjonalne, nagły lub przewlekły stres, nieodpowiednia dieta, używki 
  • problemy zdrowotne – przede wszystkim choroby autoimmunologiczne (np. Hashimoto), choroby skóry głowy (np. łojotokowe zapalenie skóry), problemy z krążeniem,
  • przyjmowane leki – np. niektóre leki kardiologiczne, obniżające poziom lipidów, chemioterapia,
  • czynniki zewnętrzne – nieodpowiednia pielęgnacja, efekt zanieczyszczenia środowiska.

Diagnostyka łysienia u kobiet

Diagnoza każdego rodzaju łysienia wymaga dokładnej analizy historii medycznej, badania fizykalnego, trichoskopii, a czasem szczegółowych badań laboratoryjnych, a nawet biopsji skóry głowy. Dlatego pacjentki zauważające u siebie niepokojące objawy i zmagające się z problemem wypadania włosów powinny jak najszybciej zgłosić się do specjalizującego się w leczeniu łysienia dermatologa. Rozpoznanie przyczyn przypadłości pozwala na podjęcie odpowiedniej terapii. Dzięki temu można nie tylko zahamować łysienie, ale w znacznej większości przypadków również wpłynąć na to, że włosy zaczną odrastać.

Kobiece łysienie – leczenie wypadania włosów

Postawienie prawidłowej diagnozy i ustalenie przyczyn łysienia pozwala zaproponować pacjentkom odpowiednie metody leczenia. Terapia wymaga indywidualnego podejścia, zarówno w zakresie samego leczenia, jak i regeneracji przyczyniającej się do efektywniejszego odrastania włosów, ponieważ celem podejmowanych terapii jest zwalczanie przyczyn i objawów. W przypadku łysienia androgenowego stosuje się zwykle leki hamujące działanie androgenów oraz leki miejscowe stymulujące mieszki włosowe (np. minoksydyl). Leczenie wymaga cierpliwości i regularności, ponieważ efekty mogą być widoczne dopiero po kilku miesiącach.

wypadanie włosów u kobiet

W sytuacjach, kiedy przyczyną wypadania włosów są zaburzenia hormonalne, leczenie obejmuje regulację poziomu hormonów. Natomiast leczenie łysienia plackowatego może wymagać stosowanie miejscowych kortykosteroidów, retinoidów, terapii światłem UV lub immunoterapii.

W niektórych przypadkach, gdy przyczyną łysienia są niedobory witamin, minerałów, może być konieczna zmiana diety lub suplementacja.

Przy problemie z wypadaniem włosów u kobiet ważna jest również odpowiednia pielęgnacja. Zaleca się unikanie agresywnych kosmetyków i zabiegów termicznych.

Ponieważ przyczyny łysienia i objawy mogą być różnorodne, nie ma uniwersalnego sposobu przeciwdziałającego wypadaniu włosów, a przypadłość zawsze powinna być skonsultowana z dermatologiem. Leczenie dobierane jest indywidualnie i wymaga zawsze ścisłej współpracy ze specjalistą.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące łysienia u kobiet.

Łysienie telogenowe a androgenowe u kobiet - czym się różnią?

Łysienie telogenowe i androgenowe to dwa różne typy łysienia objawiające się wypadaniem włosów. Łysienie telogenowe jest zazwyczaj spowodowane przez czynnik zewnętrzny jak: stres, choroby lub leki i objawia się równomiernym wypadaniem włosów na całej głowie i zazwyczaj ustępuje samoistnie po wyeliminowaniu czynnika wyzwalającego. Natomiast łysienie androgenowe jest spowodowane przez nadwrażliwość mieszków włosowych na naturalnie występujące w naszym organizmie hormony-androgeny i prowadzi do przerzedzenia włosów głównie na szczycie głowy i rozszerzającego się przedziałka.

Jak leczyć łysienie u kobiet?

Leczenie łysienia zależy od przyczyny przypadłości (np. łysienie androgenowe wymaga innego podejścia niż telogenowe), dlatego zawsze zaleca się konsultację ze specjalistą dermatologiem-trychologiem w celu wykonania trichoskopii, zdiagnozowania łysienia i podjęcia terapii specjalistycznej.

Jak wygląda łysienie u kobiet?

Łysienie u kobiet może przybierać różne formy. W przypadku łysienia androgenowego włosy przerzedzają się głównie na szczycie głowy. W łysieniu telogenowym wypadanie włosów jest równomierne. Natomiast łysienie plackowate charakteryzuje się okrągłymi, pozbawionymi włosów obszarami o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów.

Jakie są objawy łysienia androgenowego u kobiet?

Objawy łysienia androgenowego u kobiet obejmują stopniowe przerzedzenie włosów na szczycie głowy oraz rozszerzający się przedziałek. Włosy mogą stawać się cieńsze i coraz słabsze.

Jak wyleczyć łysienie androgenowe kobiety?

Leczenie łysienia androgenowego u kobiet wymaga wdrożenia leczenia farmakologicznego oraz stymulacji odrastania włosów w postaci np. zabiegów z osoczem bogatopłytkowym czy mezoterapią igłową, a także odpowiednio dobranych dermokosmetyków wspierających proces leczenia. W terapii stosuje się preparaty ogólne (blokery receptorów androgenowych) i miejscowe (przede wszystkim minoksydyl). Leczenie wymaga konsultacji z lekarzem dermatologiem.

Dlaczego wypadają włosy kobietom - przyczyny łysienia

Przyczyny łysienia u kobiet są różnorodne i mogą obejmować czynniki genetyczne, hormonalne, stres, niedobory żywieniowe, choroby, stosowanie niektórych leków oraz agresywne zabiegi fryzjerskie. Ważne jest rozpoznanie przyczyny, pozwalające na dobranie odpowiedniego leczenia.

Czy mezoterapia może pomóc w leczeniu łysienia androgenowego u kobiet?

Mezoterapia może przynosić pozytywne efekty w leczeniu łysienia u kobiet i mężczyzn. Jednak leczenie łysienia androgenowego wymaga specjalistycznego podejścia i zastosowania odpowiednich leków, które wpłyną na uregulowanie hormonów i odrastanie włosów. Wybór metody leczenia łysienia androgenowego powinien być zawsze skonsultowany ze specjalistą dermatologiem. 

5/5 - (1)