Okolica oka – jakie zabiegi medycyny estetycznej wybrać?

Okolica oka to obszar twarzy, gdzie najszybciej manifestują się oznaki starzenia, zmęczenia oraz wpływ negatywnych czynników zewnętrznych. Delikatna i cienka skóra jest podatna na uszkodzenia, dlatego wymaga szczególnej opieki i odpowiednio dobranych metod pielęgnacji. Jednak postępujące procesy starzeniowe prowadzą do nieuchronnych zmian, a przywrócenie młodego wyglądu i świeżości spojrzenia może wymagać przeprowadzenia zabiegów medycyny estetycznej. Dowiedz się, jak zminimalizować niedoskonałości okolic oka i jakie zabiegi zapewniają naturalny efekt odmłodzenia.

Skóra w okolicy oka – charakterystyka

Skóra w okolicy oka jest jednym z najdelikatniejszych obszarów na ludzkim ciele. Charakteryzuje się zmniejszoną grubością oraz mniejszą ilością gruczołów potowych i łojowych, co sprawia, że jest mniej nawilżona i bardziej podatna na uszkodzenia oraz przedwczesne starzenie. Dodatkowo na pogorszenie kondycji skóry w tym obszarze, utratę jędrności i powstawanie zmarszczek wpływają stosunkowo słabe włókna kolagenowe i elastynowe oraz ciągła aktywność mięśni mimicznych

okolica oka jaki zabieg

Problemy skóry wokół oczu – przyczyny

Okolica oka stanowi poważne wyzwanie zarówno w zakresie codziennej pielęgnacji, jak i doboru odpowiednich zabiegów estetycznych. Ten specyficzny obszar twarzy jest szczególnie wrażliwy na oddziaływanie procesów starzeniowych oraz czynników zewnętrznych, które mogą przyczyniać się do pogorszenia jej stanu. Ekspozycja na promienie UV, zanieczyszczenie powietrza czy ekstremalne warunki pogodowe mają bezpośredni wpływ na kondycję skóry wokół oczu, która wymaga troskliwej pielęgnacji. Istotne znaczenie ma również styl życia. Niewystarczająca ilość snu, palenie tytoniu, niewystarczające nawodnienie i nieodpowiednia dieta wpływają na osłabienie i wyniszczenie tej delikatnej struktury. Dodatkowo zmiany hormonalne, naturalny proces starzenia i predyspozycje genetyczne wpływają na nieuchronne zmiany, osłabienie kondycji i pogorszenie wyglądu skóry wokół oczu.

Niedoskonałości w okolicy oka

Okolica oczu jest jednym z najbardziej widocznych obszarów twarzy i, niestety, jednym z pierwszych, na którym widoczne są oznaki starzenia i zmęczenia. Delikatna i cienka skóra wokół oczu jest szczególnie podatna na powstawanie niedoskonałości, które mogą mieć zarówno przyczyny genetyczne, jak i wynikać z niewłaściwego stylu życia lub naturalnych procesów starzenia.

 • Kurze łapki – niewielkie, promieniście rozchodzące się zmarszczki wokół zewnętrznych kącików oczu, które pojawiają się w wyniku pracy mięśni mimicznych, przede wszystkim w trakcie śmiechu i mrużenia oczu. Kurze łapki mogą pojawiać się bardzo wcześnie, a z wiekiem utrwalają się, pogłębiają i stają się bardziej widoczne.
 • Opadające powieki – obniżenie górnych powiek wynika najczęściej z procesów starzeniowych i jest związane ze zmniejszeniem jędrności i elastyczności skóry. Opadanie powiek nadaje oczom zmęczonego wyglądu i może ograniczać pole widzenia.
 • Cienie pod oczami i przebarwienia – cienie pod oczami spowodowane przez ścieńczenie skóry i prześwitywanie, położonych bezpośrednio pod jej cienką warstwą, naczyń krwionośnych i struktur mięśnia okrężnego oka . Problemy z mikrokrążeniem, czynniki genetyczne, czy brak snu mogą zwiększać ich widoczność w postaci zasinienia tej delikatnej okolicy. Przebarwienia związane są zwykle z wiekiem i oddziaływaniem promieniowania UV lub innych czynników środowiskowych.
 • Worki pod oczami – związane są z przemieszczaniem się oczodołowej tkanki tłuszczowej poza obręb oczodołu. Wraz z postępowaniem procesów starzeniowych worki pod oczami mogą być coraz większe i bardziej widoczne, niekiedy naciągając skórę powiek dolnych.
 • Widoczna dolina łezzagłębienie w skórze biegnące od wewnętrznego kącika oka w dół do policzka. Zwykle pojawia się po 35. roku życia i związane jest z osłabieniem więzadeł, ścieńczeniem skóry i zanikaniem tkanek podskórnych. 
 • Utrata jędrności skóry – zmniejszenie elastyczności i sprężystości skóry wokół oczu to naturalny efekt procesu starzenia, który obejmuje zmniejszenie produkcji kolagenu i elastyny, oraz obniżenie poziomu kwasu hialuronowego.

Zabiegi poprawiające wygląd okolicy oka

Delikatna i wrażliwa skóra wokół oczu może ulegać uszkodzeniom i jest podatna na procesy starzeniowe, które mogą powodować dyskomfort i niezadowolenie z wyglądu. Dzięki intensywnemu rozwojowi medycyny estetycznej współczesne kliniki mogą zaoferować pacjentom wiele zabiegów zaprojektowanych specjalnie do poprawy wyglądu tej wymagającej okolicy. Szerokie możliwości, od minimalnie inwazyjnych metod do bardziej zaawansowanych procedur chirurgicznych, pozwalają dostosowywać procedury do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjentów.

 • Plastyka powiek – zabieg chirurgiczny mający na celu korekcję górnych i/lub dolnych powiek. Zabieg umożliwia usunięcie nadmiaru skóry, worków pod oczami, wygładzenie okolicy oczu, poszerzenie pola widzenia i nadanie świeżości spojrzeniu.
 • Botoksiniekcje toksyny botulinowej relaksują mięśnie wokół oczu, wygładzają skórę i redukują zmarszczki mimiczne (kurze łapki). Efekt zabiegu widoczny jest przez kilka miesięcy. Procedura, poprzez tymczasowe ograniczenie aktywności mięśni mimicznych, zapobiega utrwalaniu zmarszczek.
 • Kwas hialuronowy – preparat wykorzystywany jest przede wszystkim przy głębszych zmarszczkach. Jednak właściwości kwasu hialuronowego wykorzystywane są również w okolicach oczu, m.in. przy wypełnianiu doliny łez, przywracając objętość w tym obszarze i zmniejszając jego widoczność. Zabieg pozwala również nawilżyć suchą skórę pod oczami.
 • Stymulatory tkankowe – zabiegi wykorzystują substancje aktywne, takie jak np. kwas polimlekowy, do pobudzenia procesów regeneracji i produkcji kolagenu. Preparaty przyczyniają się do poprawy ogólnej struktury skóry, jędrności i redukcji zmarszczek.
 • Mezoterapiaseria mikroiniekcji złożonych z witamin, minerałów i kwasu hialuronowego, które intensywnie odżywiają i regenerują skórę. Rezultatem jest znacząca poprawa nawilżenia, elastyczności i ogólnej kondycji skóry.
 • Nici liftingującezabieg polega na wprowadzeniu specjalnych nici, które w zależności od umiejscowienia, mogą podnosić brwi i powieki, czy wygładzać skórę w okolicy oczu. Nici stymulują również proces tworzenia nowych włókien kolagenowych, dla których stanowią „rusztowanie”.
 • Laser frakcyjny CO2 – zabieg wykorzystujący zaawansowaną technologię laserową do celowego mikrouszkodzenia skóry, co stymuluje jej naturalny proces regeneracji. Dzięki laserowi możliwa jest redukcja drobnych zmarszczek i cieni pod oczami, czy delikatna korekcja powiek. Zabieg może być również przeprowadzany w celu likwidacji przebarwień oraz blizn po plastyce powiek.
 • Osocze bogatopłytkowe – wykorzystanie wzbogaconego osocza z własnej krwi pacjenta stymuluje procesy regeneracyjne i zapewnia wzrost gęstości i poprawę tekstury skóry oraz efekt odmłodzenia.
 • Mezoterapia mikroigłowa  – zabieg przy wykorzystaniu nowoczesnego urządzenia bezprzewodowego i zaawansowanej technologii, zapewniającej zmienną głębokość i szybkość wykonywania nakłuć. Mikronakłucia stymulują skórę do procesów odbudowy oraz umożliwiają wprowadzanie indywidualnie dobranych składników aktywnych, takich jak: kwas hialuronowy,peptydy, minerały.

W niektórych przypadkach doskonałe rezultaty przynosi połączenie różnych procedur, dlatego warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, aby wybrać najodpowiedniejsze metody poprawy wyglądu okolicy oka.

Jak opóźnić proces starzenia skóry w okolicach oczu – zabiegi profilaktyczne

Profilaktyka starzenia się skóry wokół oczu powinna koncentrować się na intensywnym nawilżeniu oraz ochronie przed czynnikami zewnętrznymi. Regularne stosowanie preparatów nawilżających z kwasem hialuronowym i ochrona skóry przed promieniowaniem UV może zapobiegać przesuszeniu i utracie jędrności oraz nieznacznie opóźnić pojawienie się zmarszczek. Jednak oprócz codziennej pielęgnacji warto skorzystać z pomocy dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej, ponieważ niektóre zabiegi, takie jak np. botoks, mezoterapia, czy laser, mogą nie tylko redukować oznaki starzenia, ale również znacząco je opóźniać. Dzięki temu pacjent może zachować młody wygląd skóry wokół oczu przez długie lata.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zabiegów estetycznych na skórę okolicy oka.

Jaki zabieg poprawi jędrność skóry wokół oczu?

Poprawa jędrności skóry wokół oczu wymaga zabiegów stymulujących produkcję kolagenu i elastyny, a więc tych, które również zapoczątkowują naturalne procesy regeneracyjne. Wśród nich można wyróżnić m.in. mezoterapię mikroigłową, laser frakcyjny CO2, polinukleotydy, czy osocze bogatopłytkowe.

Czy można usunąć zmarszczki mimiczne w okolicy oka - kurze łapki?

Tak, jednym ze skuteczniejszych zabiegów redukujących kurze łapki jest botoks.

Jak poprawić okolice oka - drobne zmarszczki, opadające powieki?

Drobne zmarszczki wokół oczu można zniwelować np. poprzez zastosowanie botoksu lub lasera frakcyjnego. W przypadku opadających powiek najbardziej widoczne i długotrwałe rezultaty zapewnia blefaroplastyka.

Czy można zastosować laser na obszar wokół oczu?

Tak, na skórę okolicy oczu można zastosować laser frakcyjny, który przyczynia się do redukcji drobnych zmarszczek, blizn, przebarwień i poprawy kondycji skóry.

Jak pozbyć się zmarszczek wokół oczu?

Zmarszczki wokół oczu można zredukować za pomocą kilku metod. W zależności od potrzeb i oczekiwań pacjenta możliwe jest wykorzystanie botoksu, kwasu hialuronowego, lasera frakcyjnego, czy mezoterapii mikroigłowej.

Jakie zabiegi na worki i sińce pod oczami?

W przypadku sińców, czy znacznej widoczności doliny łez zadowalające efekty uzyskuje się zwykle dzięki zastosowaniu kwasu hialuronowego. Redukcja bardziej zaawansowanych worków pod oczami wymaga zwykle przeprowadzenia zabiegu plastyki powiek, która pozwala na skuteczne usunięcie przepuklin tłuszczowych.

Oceń post