dr n.med. Magdalena Spałkowska

dr n.med. Magdalena Spałkowska

specjalista dermatologii, wenerologii i immunologii klinicznej

Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób skóry i włosów, ze szczególnym uwzględnieniem chorób autoimmunologicznych oraz diagnostyce dermatoskopowej znamion barwnikowych.

Dr Spałkowska w 2012 r. ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, otrzymując tytuł Najlepszego Absolwenta w Konkursie organizowanym przez Dziekana Wydziału Lekarskiego.

Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie dermatologii i wenerologii odbyła w Klinice Dermatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. W kwietniu 2019r. uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie dermatologii i wenerologii. W 2020r. obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską. Dr Magdalena Spałkowska jest również specjalistą immunologii klinicznej. Szkolenie specjalizacyjne w zakresie immunologii klinicznej odbyła w Oddziale Reumatologii i Immunologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, uzyskując w listopadzie 2022r. tytuł specjalisty w dziedzinie immunologii klinicznej. Obecnie kontynuuje pracę kliniczną jako asystent w Klinice Dermatologii i Alergologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia ze studentami Wydziału Lekarskiego oraz School of Medicine in English. Jest również wykładowcą na studiach podyplomowych „Medycyna Ekstremalna i Medycyna Podróży”.

Dr Spałkowska posiada umiejętności i doświadczenie kliniczne zdobyte podczas licznych staży i szkoleń w prestiżowych zagranicznych ośrodkach klinicznych i naukowych m.in. w Stanach Zjednoczonych (University of Rochester, NY), we Włoszech (Universita del Insubria, Varese; Policlinico Paolo Giaccone, Palermo) i Chorwacji (Medicinski Fakultet Sveucilista u Rijeci).

Kilkukrotnie otrzymywała stypendia: Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (EADV Congress w Atenach, Genewie, Wiedniu, Paryżu, Madrycie, Mediolanie, Berlinie), stypendium podczas World Congress of Dermatology, stypendium Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego podczas World Congress of Trichoscopy, podczas World Congress of Gynecological Endocrinology.

Jest autorką i współautorką kilkunastu publikacji w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych oraz licznych prezentacji ustnych i posterowych podczas krajowych i zagranicznych konferencji naukowych.

Dr Spałkowska brała udział w wielu kursach doszkalających, w tym organizowanych przez Europejską Akademię Dermatologii i Wenerologii, m.in.: Hair and Scalp w Bolonii, Cosmetic Dermatology w Brukseli, Sexually Transmitted Diseases w Amsterdamie (otrzymując dwukrotnie nagrodę za najlepszą prezentację) oraz w kursie kapilaroskopowym organizowanym przez European Alliance of Associations for Rheumatology (EULAR).

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD), European Academy of Dermatology and Venereology (EADV), International Trichoscopy Society oraz International Dermatoscopy Society (IDS). 

Jej zainteresowania naukowe i kliniczne koncentrują się wokół zagadnień immunologii, endokrynologii ginekologicznej oraz interdyscyplinarnego podejścia do pacjenta dermatologicznego. Jako dermatolog podkreśla ogromną rolę dermatoskopii, stanowiącej wielofunkcyjne narzędzie w diagnostyce zarówno zmian barwnikowych, jak i wielu schorzeń dermatologicznych (zmiany zapalne, wypadanie włosów i inne).